Banner Top

Dünya’nın bir çok yerinde farklı kültürler ve farklı ogolara sahip insanlar vardır. Ancak dünya genelinde genellikler kimsenin başarısızlığından dolayı aynı sektörde olan kişilere karşı bir seviç gösterisi sergilenmez. Elbette insan egosu bunu anlık olarak yaşayabilir, başkasının başarısızlığını kendi elde ettiği başarı yanında küçük görmek. Ülkemizin kanayan yaralarından biri bu aslında. Özellikle yazılım sektöründe artık her işi bilende bilmeyende iki makale okuduğunda uzman olup bir wordpress kurulumu yaptığında web tasarımcı sıfatını alabiliyor. Bu sektöre yıllarını vermiş biri olarak hem bu alandaki tüm kanayan yaraları iyi biliyor hemde başarısızlıklar ile mutlu olan insanların egolarını nasıl tatmin ettiğini üzülerek izliyorum.

Başarıyı neden kıskanıyoruz?

Aslında bu bize öğretilmiş olan bir şey, çevremizdeki kişilerin başarılarını kıskanmak çoğunlukla anne ve babadan geçer çocuklara, anne diğer akrabalarında olup kendisinde olmayanı kıskanarak babaya yüklenir, baba ise elinden geldiğince çalıştığı halde diğer çalışmadan kazananları kıskanarak kendini yararsız ve faydasız hisseder. Aslında bu böyle değildir. Sadece doğduğumuz anne babayı seçemediğimiz gibi başarıyı veya başarısızlığı da seçemeyiz. Bu biraz kafa karıştısıcı gelebilir neyse felsefe yapmadan konuya geçelim.

Ülkemizde elde edilen başarıları çoğunlukla kısa sürede elde edildiği ve emek verilmeden yapıldığı için başarısızlık olarak görebiliyoruz. Ancak başarıları da görmezden gelmek doğru bir yaklaşım değil diye düşünüyorum. Öyle ki; yazılım dünyasında bir çok kurum artık yazılımı ihraç ediyor. “White Lable” türkçe adı ile beyaz etiket tasarım ve yazılımlar ile. Bir firma bir yazılım üretiyor ve sadece logo ve içerikleri değiştirerek siz de bu ürünü kullanabiliyorsunuz. Aynı ürün neye ve hangi amaca hizmet ettiğini bilmeden kullanıyorsunuz. Sonuç olarak kazanımlarınızın olduğu gibi neleri kaybettiğinizi bilmeden ve hangi verileri, hangi özel bilgileri dışarıya açtığınızdan haberiniz bile olmadan bu işi yapıyorsunuz.

White Lable çalışmalar eğer bir muhasebe programı kullanıyorsanız, bir önemsiz cari hesap yönetimi kullanıyorsanız sizin için çok sorun olacak şeyler değil. Ancak bir Exchange sistemi kullanıyorsanız intihar ile eş değerdedir.

Geliyoo Bilişim'in Kurucusu ve Yöneticisi.