Banner Top

ERC223 standardı ve avantajları nelerdir?

Yeni standart ERC223, önceki standartların özelliklerini korurken, ERC20 sorunlarına karşı bir iyileştirme sağlar. Ayrıca, ERC20’yi MyEtherWallet veya Etherscan gibi destekleyen tüm yazılımlar otomatik olarak ERC223 sürümü ile uyumludur ve destekler. Burada düşünmemiz gereken ERC223 gerçekten gerekli mi? Her standart çalışmanın kendi içerisinde bazı gereksinimleri bulunmaktadır. Bu gereksinimler statik olarak belirlenmiş olan bu standartlar üzerinde yoğunlaştırılarak kullanıcıları ve geliştiriciyi koruma içgüdüsüne sahip şekilde dizayn edilerek yayınlanır.

ERC223 Standartları diğer Ethereum tabanlı yazılım tandartlarına benzer genellikler ERC temelli standartlar bir diğer format üzerinden geliştirilerek daha iyi olması için çalışma özellikleri gösterir. Yani bir sorunu çözüyor ise bir diğer standart oluşturulur ve bunun üzerinde bir yoğunluk sağlanır.

Bu standart bazı noktaları düzeltir:

  1. Gönderme hatası nedeniyle Token kaybını önler
  2. Bir cüzdan ile akıllı sözleşme arasında geçiş yaparken gaz maliyetlerini% 50 azaltır (iki işlevli bir işlemi tek bir “Aktarım” a geçirir)
    bir sözleşme için belirteçleri gönderme sürecini basitleştirir, böylece Ethereum blockchain’i aydınlatır
  3. Gelişmiş sürümü benimseyen projeler oluşturulmasına yardımcı olu

    Bazı platformlar, ya yeni bir akıllı sözleşme kurarak ya da yeni teklifin faydalarını standart bir ERC20 standardına dahil ederek ERC223 geliştirmelerini kullanmayı tercih etmişlerdir. İşte size bu alandaki bazı örnekler.

Şu anda ERC223 kullanmış olan Tokenlar:

  1. MobileGo, GameCredits tarafından esport’tan para kazanmak için geliştirilen bir Token
  2. Coss, hepsi bir arada işlem platformu için kullanılan bir token, Coin’i takip edin, en iyi yatırımcıları takip edin ve tam anlamı ile bir eşleşme sağlayarak yatırımcılar ile aynı şekilde ticaret yapın.

Diğer projeler ERC223’ün özellikleriyle ERC20′ projeleridir:

Fieldcoin, arazi projelerine ve tarım projelerinin kitlesel fonlarına ayrılan platform
Avantajları net olmasına rağmen, Teklif 223 henüz resmi olarak Ethereum tarafından tanınmamıştır. Popülerliği arttıkça, kullanım alanları değişebilecek ve gelişebilecek bazı özellikler ile donatılabilir. Ancak çok hızlı gelişen kripto para ve token sektöründe bu standartlar çok daha iyi koşullarda standartların oluşturulması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle Ethereum 2.0 ve getireceği yenilikleri hep birlikte göreceğiz. Bu arada bir sonraki yazımda sizlere ERC721 hakkında bilgiler vereceğim.

Allah’a ısmarladık.

Geliyoo Bilişim'in Kurucusu ve Yöneticisi.