Banner Top
Bitcoin Cash ‘sert çatal’ sırasında olası beklentiler nelerdir?

Bitcoin Cash ‘sert çatal’ sırasında olası beklentiler nelerdir?

Bitcoin Cash blockchain’de planlanan sert çatal üzerinde çok fazla tartışma ve spekülasyon yapıldı. Havayı temizlemeye yardımcı olmak için bu gönderiyi, bu çatalın bir Bilisim Derneği kullanıcısı olarak sizin için ne anlama geldiğini ve mevcut kripto dengenizi nasıl etkileyeceğini açıklamak için yazıyorum.

‘Sert Çatal’ nedir? 

Hani bu sokaklarda simitçilerin sattığı bir önceki günden kalan ama simitçi tezgahında alttan ısıtmalı tüp nedeniyle hala sıcak görünen çatal değil. Bu işte o çatalı bundan yıllar sonra kripto para ile satacak olan simitçinin kullanması muhtemel olan “Kripto Para Sert Çatalı”
Sert çatal iki farklı isimle tek bir kripto para biriminin bölünmesini ifade eder.

Bir kripto para biriminin mevcut kodu değiştirildiğinde, hem eski hem de yeni bir sürümle sonuçlanır. Örneğin, Bitcoin Cash , orijinal Bitcoin blockchain’ini zorlayarak sert bir çatal yaşayarak bu günkü ismine yani Bitcoin Cash’e kavuştu. Ancak bu ayrılıklar gün geçmiyor ki bir yenisi ile karşılaşıyoruz. “Hard Fork” adı ile bilinen “Sert Çatal” bu aralar Bitcoin Cash’in başına bela olmuş durumda.

Sert bir çatal, Bitcoin Cash gibi bir kripto para biriminin geliştiricileri, altta yatan yazılımın ağa yeni bir versiyonunu tanıttığında, geriye doğru uyumlu olmadığında ortaya çıkar. Bu, temel olarak yazılımın yeni sürümünün mevcut ağda çalışmayacağı anlamına gelir.

Bu örnekte, paralel olarak çalışan iki kertenkelenin (veya blokçuğun) – mevcut BCH’nin yanı sıra, kendi benzersiz kripto para birimini barındıracak yeni yaratılmış defterler olacaktır.

Bitcoin Cash sert çatalı ne zaman planlanıyor? 
Bir Bitcoin Cash sert çatalı, planlanan protokol yükseltmelerinin bir parçası olarak 15 Kasım’da saat 16: 40’da gerçekleştirilecektir. Ancak, önceki BCH sert çatallarından farklı olarak, yeni yükseltmeler için iki rakip teklif var ve bu tartışma ve spekülasyonların çoğunun dayandığı yer olarak gösterilebilir. Yani iki farklı grup aynı anda çatal yapacak ve ciddi bir rekabet oluşacak. Gücü elinde bulunduran ve yanına Mining sistemlerini alan savaşı kazanır.

Bitcoin Cash işlemine devam edebilecek miyim? 
Evet – BCH ticareti , hem çatal sırasında hem de sonrasında herhangi bir kesinti olmaksızın Bitcoin Cash’de sunulacak olan cüzdanlarda devam edebilecek.

Paralarımı çatalı sırasında Bitcoin Cash’de bırakırsam güvende olurlar mı? 
Evet – BCH pozunuz çatalı boyunca Bitcoin Cash’de mükemmel şekilde güvende kalacaktır. Bu çatalın oluşması sıradında öncelikli hedefimiz müşteri fonlarını korumaktır.

Çatal iki yeni canlı zincir üretiyorsa ne olur?
Gelecekteki olayların belirsizliği nedeniyle, Bitcoin Cash, olası geleceğe yönelik sert çatallara nasıl yaklaşılacağına ve ele alınacağına vaka bazında karar verecektir. Bu tür olaylar etrafında her zaman aşırı belirsizlik vardır ve bu nedenle sert çatalların sonucu olarak yeni kripto paraların getirilmesini destekleyeceğimize veya desteklemeyeceğimize dair hiçbir garanti vermiyoruz. Ancak BCH için tüm güvenlik önlemleri tarafımızca alınmış durumdadır.

Önemli Not: Yukarıda yazılı olan hiç bir açıklama yatırım tavsiyesi değildir. Yukarıda belrtilmiş yazılara istinaden yatırım yapan kişilerin tüm yatırımlarından kendileri sorumlu olup. Yazar ve/veya bilisimdernegi.org’u sorumlu  tutamaz.

Tags: , , , , , ,
Geliyoo Bilişim'in Kurucusu ve Yöneticisi.

Related Article