Banner Top
Bitcoin ve Blokzinciri Teknolojisi Hakkında Bilgilendirme

Bitcoin ve Blokzinciri Teknolojisi Hakkında Bilgilendirme

Blokzinciri herkesin bildiği üzre hayatımızda yeni bir dönem başladı. Nesnelerin İnterneti, (Blokzinciri Teknolojisi) bu teknoloji sayesinde artık bir verinin kaybolma olasılığı, hacklenme olasılığı ve depolama sorunu artık olmayacak. Dünya’da Bitcoin ile tanıdığımız ancak daha önceden de bir anlamda kullandığımız bir teknoloji Blokzinciri. Bu teknolojiye ilk olarak “Torrent” adı verdiğimiz müzik indirme ve paylaşma sistemi ile tanıştık. Fakat bunu doğru şekilde kullanamadık, aslında bir çok şeyi kullanamadığımız gibi. Noyse bu konuya girmek yerine şimdi sadece “Blokzinciri” ve hayatımıza kattığı yeniliklerden bahsetmek sanırım en doğrusu olacak. Yerli ve Milli teknolojileri konuştuğumuz şu günlerde hayatımızda önemli yeri olacak bir teknoloji hakkında biraz temel bilgi edinelim.

Bitcoin” 2009 yılında hayatımıza Satoshi sayesinde girdiğini hepimiz biliyoruz. Bu detaylara girmeden “Blokzinciri Teknolojisini” Bitcoin’den ayıran özelliklere biraz değinmek istiyorum.

Bitcoin demek Blokzinciri Teknolojis mi demektir?

Hayır! Bitcoin, Blokzinciri Teknolojisini kullanan ilk kripto paradır. Bitcoin’in kullanmış olduğu bu teknoloji sayesinde Blokzinciri Teknolojisi kavramı hayatımıza yerleşmiş oldu. Bitcoin’in popüler olması bu teknolojinin aslında her alanda kullanılabileceği fikrini verdi. Devlet dairelerinde, bilgi paylaşımında, sağlıkta, emniyette, eğitimde, iş dünyası ve daha bir çok alanda bu teknoloji sayesinde başarılabilecek çalışmalar hayal edildi ve şu sıralar uygulanmak için hazırlanıyor. IBM, Microsoft, Google ve daha bir çok büyük şirket bu teknoloji ve türevleri konusunda şu sıralar patent savaşına başlamış durumda. Aynı zamanda başarılı şirketleri para gücü ile satın alarak sektörde güç elde etmenin yollarını arıyorlar.

Blokzinciri Teknolojisi ne anlama geliyor?

Blokzinciri bir verinin birden çok kopyasının çeşitli kriptografi yöntemleri kullanılarak birden çok depolama alanına kopyalanması ile ve bunların imzalanarak küçük parçalar halinde veri kayıtlarının yapıldığı bir “Kayıt Defteri” veritabanı veya depolama alanı denilebilir. Bunu izimlendirmek için çok çaba harcamaya gerek yok, aslında verilerin küçük kppyalarını birden fazla noktada kopyalaması ve saklaması sayesinde herhangi bir veride bozulma veya modifikasyon söz konusu olursa bu verinin diğer kopyaları ile işleştirilmesi doğrultusunda çeşitli kriptografi yöntemleri ile bozulan verinin yok sayılmasını ve gerçek kopyalar ile eşleşen verinin doğru sayılmasını sağlayan “Dağınık Kayıt Defteri” olarak kabul edilir.

Bir örnek:

blokzinciri teknolojisi defter yapıları

Burada görmüş olduğunuz ilk örnek halihazırda Dünya’da kullanılan tüm Merkezi sistemleri kapsıyor, borsalar, bankalar ve hatta İnternet sitesi için kullandığınız veritabanlarınızı. Yani tek bir merkezden kontrol edilen yapıyı anlatıyor ilk bölümde yer alan resim. Centralized (Merkezi) anlamına gelen verilerin depolandığı yerden kullanılmasına olanak tanıyan teknoloji. Diğer resim yani Decentralized (Merkezi Olmayan) bir otoriteye, kurum ve/veya kuruluşa bağlı olmadan çalışacak olan gelecek nesil kayıt defteri teknolojisi. İşte “Blokzinciri Teknolojisi” kavramının temel noktası.

Distributed (Dağıtık) yine Blokzinciri Teknolojisine dayanır ancak burada işlem tamamen aradaki merkezi çıkarmış olsa bile yine bilinen aracılar arasında bir onay sistemine bağlı çalışır. Blokzinciri Teknolojisinde Merkezi Olmayan bir yapı vardır Dağıtık olan yapıda da aynı teknoloji kullanılır ancak aradan merkez çıkarılmış şekilde çalışır. Yani onay alacağı merkezler önceden belirlenmiş ve depolama alanları da kayıt altındadır. Böylece erişim sağlanabilir ne Merkezi Olmayan nede Merkezi Olan denilebilir bu nedenle adı (Distributed) yani Dağıtık olarak anılmaktadır. Buna en basit örnek olarak “Ripple” verilebilir.

Kripto Paralardan Uzak Durmalı mıyız?

Açıkçası bu sorunun cevabını vermek bana düşmez, ancak benim söyleyebileceğim en tutarlı düşünce hiç olmaması da çok olması da kötü. Çok olursa büyük bir risk almışsınız ve mevduatınızın büyük kısmını Kripto Paraya yatırmışsınız demektir. Bu risk oldukça yüksek bir algı oluşturur. Kayıplarda o kadar yüksek olabilir. Ancak hiç yok ise başkaları 1 tane alıp kenara koyduğunda siz bunu eleştirerek balon dersiniz. Günün sonunda o zengin olur siz ise zamanında atılmamış bir adımın bir parçası olarak kalırsınız. Bir hesap açılması ve bu işlemlerin nasıl yapıldığının öğrenilmesi bence size asla zarar vermeyecektir.

Bu nedenle Türkiye’de herkesin bir kripto para hesabı olması gerektirğini düşünüyorum. Kendinize en azından bir hesap açabilir ve kripto para adreslerinizi alabilirsiniz. Bu sizin için en azından zamanı geldiğinde atılması gereken bir adım olması halinde hazırda bir hesabınızın olmasına olanak tanır. Size güvenli bir site linki verebilirdim. Ancak bu reklama gireceği için bence kişisel araştırmanızı yapmanız daha doğru olacaktır. Diğer yazılarımda çalışmalarımdan bahsedeceğim. Bu içerikte yeri olduğunu düşünmüyorum. Dilerim kısaca vermiş olduğum bilgiler ile mantığı anlamışsınızdır.

Daha fazla detay için: Blokzinciri Teknolojisi ve Kripto Paraların Hayatımızdaki Yeni Yeri adlı kitabımı okuyabilirsiniz.

 

Tags: , , , , , , ,
Geliyoo Bilişim'in Kurucusu ve Yöneticisi.

Related Article