Banner Top
Blockchain Teknolojisi Evrimi ve Ekosistemin Gelişimi

Blockchain Teknolojisi Evrimi ve Ekosistemin Gelişimi

Blokzinciri teknolojisi zaman içinde evrimleşerek şekilleniyor. 2008 yılından bu yana olan gelişim değişik açılardan farklı biçimler ile ele alınabilir. Ancak benim görüşüme göre evrim aşamaları şu ana kadar bu şekilde gerçekleşti. Dilerseniz bu evrimleşmenin gelecekte hangi noktalarda farklı konsept ve alanlarda kullanılabileceği konusunda biraz fikir üretelim. Aşağıda görmüş olduüğunuz versiyonlar evrimleşme sürecinin belirli aşamalar ile değişerek geliştiğinin bir göstergesi.

 • Blockchain Versiyon 1.0: Kripto para birimlerinde uygulamalar, özellikle Bitcoin, uygulama yoluyla
  dağıtılmış defter teknolojisi.
 • Blockchain Versiyon 2.0: İşlemleri kolaylaştırmak, doğrulamak ve yürütmek için akıllı sözleşmeler. Ortaya çıkması
  Ethereum ekosisteminin bir örneği, merkezi olmayan uygulamaların evriminin yanı sıra,
  Merkezi olmayan depolama ve merkezi olmayan iletişim protokollerini kullanır.
 • Blockchain Versiyon 3.0: Verimli ve izinli blokların geliştirilmesi ve olgunlaştırılması
  Şirket için uygun olan gizlilik yenilikleri.
 • Blockchain Versiyon 4.0: Blockchain’in evrimindeki bir sonraki adım, endüstri çapında dağıtımdır.
  Kurumsal sistemlerin entegrasyonu ve sınırsızlık dahil olmak üzere değer zincirleri
  süreç otomasyonu; bu gelişmeler sonunda şeffaflığı ve güveni artırmalı
  işletmeler, çalışanlar ve müşteriler arasında

Kabul etmemiz gereken en önemli gerçek Blockchain teknolojisinin gelecekte çok ciddi bir oranda hayatımızın her alanından kullanılacak olması. Bu gerek kripto para olarak karşımıza çıksın, gerekse akıllı sözleşme veya depolama teknolojisi olarak. Günümüzde teplama alanı olarak sadece çeşitli araçlar kullanabilirken, gelecekte bu alanlar için her türlü cihaz ve donanımı kullanabilir durumda olacağız.

Türkiye’de Blockchain teknolojisi konusunda önemli gelişmeler kaydediliyor. Güzel olan bazı gelişmelerden biride yakın zamanda Hacettepe Üniversitesinin Blockchain ve Teknolojileri konusunda açmış olduğu derslik. Birçok üniversite ve eğitim kurumu hatta dünya sıralamasında ilk 50’de bulunan 42 üniversitenin “Blockchain” ve “Kripto Paralar” hakkında çeşitli ders programları oluşturduğunu biliyoruz.

Blockchain geliştiricileri ve değerleri

Ülkemizde ve yurt dışında “Blockchain” geliştiricileri oldukça ciddi oranda maaş talepleri bulunuyor bu nedenle yeni oluşan bu sektörde hemen herkes “Blockchain” geliştiricisi veya programcısı olduğunu iddia etmesi olasılık dahilinde. Dolayısıyla eğer bu konular hakkında bilgi almak istiyorsanız lütfen uzman kişilere danışın. kesinlikle her programlama bilen kişi “Blockchain” geliştiricisi değildir. Blockchain bir kişinin elbette bu işe yıllarını vermiş kişiler hariç “Tek başına tasarlayabileceği bir yapı değildir.” Blockchain özellikleri bakımından farklı ve karmaşık sistemlerin bir arada harmanlanmış bir algoritması olarak düşünülebilir. Tek bir uzmanlık ile veya bilgi ile bir “Blockchain” bütünü oluşturulması söz konusu değildir. Merkezi bir yapı veya mimari üzerinde oluşturulan kriptografi teknikleri geliştirilerek kurgulanmış yapılar “Blockchain” mantığını ve temellerini yansıtmaz.

Blockchain için en önemli kullanım alanları

Akıllı sözleşmeler yayınlandığından bu yana hemen herkes ICO veya DAICO konusunda çalışmalar yaptı, ilk yapılan ICO çalışmaları ciddi gelirler elde ederek yatırımcısına da ciddi kazanmlar sağladı. Ancak sonrasında bu furyaya kapılarak ICO çalışmaları ve kişilerin bu alandaki kazanımlarını örnek alarak yapılan yatırımlar sonrasında aslında hiç akıllıca bir çalışma olmadığı anlaşıldı. Burada ICO çalışmalarından bahsetmemin başlıca nedeni kullanım alanlarının kripto para olarak algılanması ile ilgili. ICO yaparım ardından bir borsaya girip değer kazanırım ve kendi kripto param olur. Birçok kişi bu yönüyle baktı ve şu anda kapanan yüzlerce ICO çalışmasıda bu yüzden kapandı.

Blockchain teknolojisine ve çalışmasına bir yatırım yapılması o alanda başarılı bir çalışma olsa da olmasa da o çalışmanın bir gün kazanım elde edebileceği fikri her zaman cazip geliyor nedense. Ancak Blockchain kullanım alanları ve gerçekten gerekli mi sorusunu kimse sormuyor?

Eğitim, Sağlık, İş Dünyası, Sanayi, Finans, Güvenlik , Hukuk ve daha birçok iş dalında Blockchain ve buna bağlı teknolojiler kullanılabilir. Akıllı Şehir konseptlerinde ve birçok sistemde Blockchain teknolojisi kullanılması hem kişilerin hem de kurumların mağduriyetini giderebilecek bir teknoloji altyapısıdır “Blockchain” kişilerin bireysel olarak hareket edebilmesini aynı zamanda belli kriterleri aracılar olmadan kendi bünyelerinden oluşturmasına olanak tanır. Buda bizlere birçok alanda blockchain ve teknolojilerini kullanabileceğimizi gösterir.

Ülkemizde yaşanan ICO, Kripto Para ve Ponzi Olayları

İlk olarak Çiflik Bank adlı olay ile patlak veren Ponzi yapılanması, ardından birçok firma ile devam eden soruşturmalar neticesinde ne kadar çok kandırılmaya müsait olduğumuzu ortaya çıkarttı. Şimdi ise bu gerçekten başarılı şekilde kendilerini kanıtlamak isteyen projelerinde önünü kapattı. ICO çalışması konusunda ülkemizde çalışmalar yürüten ancak İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerde şirketler açarak Türkiye’de çeşitli girişim ve yatırım konularında destek alan firmalar var. Artık Türkiye’de yapacakları her çalışmanın kendilerini “Ponzi” yapısı içerisinde gösterebileceği düşüncesi insanların ICO yapmasını engelliyor. Algı bir oluştuğunda bunu temizlemek o kadar kolay olmuyor. İşte herşey o kadar manidar zamanlamalarda gerçekleşiyor ki insanların buralardan kazanım elde etmesinin önüne geçiliyor sanırım.

ICO çalışmalarına yatırım yapmadan önce lütfen çok dikkatli şekilde ilk olarak neler vadettiğine bir bakın. “White Paper” size bir şirket eğer hayal ötesi şeyler sunuyor ise ve gerçeğe tamamen aykırı vaatlerde bulunuyor ise o zaman değerlendirme kritperlerine bakın. Değerlendirme sitelerindeki yorumları inceleyin. Eğer dik konusunda yeterli bilgiye sahil değilseniz bir bilenden yardım alın çevrenizde illaki ingilizce bilen biri vardır. Yatırım yapmayı düşündüğünüz ICO çalışmasının Telegram kanalına girerek konuşmaları takip edin. İnsanların sordukları soruları ve ICO çalışmasında aldığınız cevabı ve kullanılan üsluba bakın. Ekibin sağlamlığını araştırın. Her ICO çalışması bir ekipten oluşur, ekibin tecrübelerini ve bu alandaki çalışmalarını gözden geçirin. Kritik önem taşıyan konu ekip lideri ve bu alanda göstermiş olduğu performans. Son olarak yatırım yapmadan önce kritik önem taşıyan yatırımcı sayısı ve yatırımların bahsi geçen merkezi sistemde tutulup tutulmadığına bakın. DAICO ile çıkış yapıp yapmadığını araştırın. İster yapacağınız yatırım 10 dolar olsun ister 1,000,000 dolar hiç bir önemi yok. Aman ne olacak demeyin. Sizin gibi aman ne olacak diyen insanlar yüzünden milyonlarca insan mağdur şu anda. yapmış olduğunuz yatırım blockchain sistemine gittiğinde o ICO çalışmasının aktif olarak destek aldığını göstermiş olursunuz sizin gibi milyonlarca kişi 10 dolar atarsa o ICO 10 milyon dolar sahibi olur ve kapandığında sizde buna vesile olmuş olursunuz.

Lütfen uzman kişilerden destek almadan kripto para dünyasında yatırım yapmaktan kaçının oldukça Riskli ve ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir yatırım alanıdır kripto para sektörü. Eğer paranız çok ise ve kaybettiğinizde sizi çok üzmeyecek ise imkanlarınızın sadece çok küçük bir kısmı ile belirlediğiniz grafiğinde başarılı giden ve tüm araştırmalarınız sonucunda olumlu içerik, haber ve çalışmalar gördüğünüz kripto paralara kesinlikle üzülmeyeceğiniz bir miktarda yatırım yapın. ve bu söylediğim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sadece “Eğer illa yapacaksanız” riskleri azalmak ve kayıpları önlemek için imkanlarınız dahilinde uygun olan bir yatırımı yapın.

Ekosistemin Gelişimi

Blockchain “Bitcoin” ile tanıdığımız aslında var olan ancak “Bitcoin” ile hayatımızda önemli bir yere sahip olan kayıt defteri teknolojisi. Ekosistemde nasıl bir fayda oluşturduğu her zaman tartışma konusu olmuştur. Ancak milyonlarca kişiye iş imkanı ve çalışma alanıda oluşturduğu gerçeğini de unutmamak gerekir. Elektrik kullanımı konusunda ciddi bir harcama getirsede ülkelerde yapılan araştırmalar sonucu sadece kripto para sektöründe bu güne kadar 120 Milyar dolarlık bir elektrik kullanımı olduğu yönünde ve yaklaşık 2,5 Milyon kişinin bu sektörde kazanım elde ettiği yönünde bazı teorik veriler var. Henüz tam rakamları kesin olarak bilmemekle birlikte gelecekte hem iş alanlarının çoğalması hemde bireysel kazanımların artması mümkün olabilecek. Sonuç olarak hayati önem taşıyan bir “Ekosistem” artık vazgeçilmez bir parçamız olarak dünyamızda yerini aldı. Bu yıkıcı teknoloji ve gücün gerçekte ve gelecekte bize neler katacağı merak konusu ancak bu Ekosisteme yakın zamanda dahil olup ürünler çıkartmazsak yine ve yeniden sadece ürün çıkaran firmaların ürünlerini kullanarak onlara bağımlı şekilde yaşamayı sürdürmek zorunda kalırız. Bunun olmaması için her şirketin, her yatırımcı ve ilgili vakıf veya derneklerin konu hakkında ürün geliştirenlere gerek kısmen karşılıklı gerekse karşılıksız destek olarak bu Ekosisteme destek olmaları gerekiyor. Bir projenin içinde yüzde 1 e bile sahip olsanız o projenin hayata geçmesi durumunda ve global bir ürün olması halinde elde edeceğiniz kazanım destek olduğunuz miktarın kat ve kat vazlası olabilir. Biraz önce söylemiş olduğum ICO çalışmasına yatıracağınız 10 doları Türkiye’de Blockchain ve teknolojileri üzerine ürün geliştiren grup ve projelere destek veya bağış olarak verseniz hem ülkenizin kalkınmasına hem o projenin hayata geçmesine destek olmuş olursunuz. Söylediklerimi lütfen iyi düşünün.

Allah’a ısmarladık…

Tags: , , , , , , , , ,
Geliyoo Bilişim'in Kurucusu ve Yöneticisi.

Related Article