Banner Top
Blockchain Teknolojisi Hakkında 6 Önemli Açıklama

Blockchain Teknolojisi Hakkında 6 Önemli Açıklama!

Son zamanların en önemli konularından biri olan Blockchain, herkesin üzerinde durduğu ve öğrenmek istediği bir konu. Bu alanda yeterince bilgi olduğunu düşünsek bile ne yazık ki bu bilgilerin büyük kısmı ingilizceden çevrilmiş ve büyük kısmında fikir olarak yazan kişilerin üzerine eklediği bazı anlamsız bilgilerde içermektedir. İnternet ortamındaki aramalarda bu bilgiler ışığında ilerlemeye çalışna arkadaşlarımızın büyük sorun yaşadığını gözlemledik. Çünkü verilen bilgiler içerisine yerleştirilmiş ufak ek bilgiler farklı içeriklerden alınarak doldurulmuş ve internet aramalarında ilk sayfada çıkmak için yapılmış şeylerden ibaret.

Sizlere bu yazımda Blockchain temellerinden bahsedeceğim aynı zamanda Blockchain’a başlamak için en doğru olan yollardan söz etmek istiyorum. İlk olarak Blockchain’ı anlamanız gerekiyor. “Blockchain Teknolojisi” kesinlikle kripto para demek değildir ve kesinlikle kripto paradan ibarette değildir.

  1. Blockchain’ı anlamak

Günümüz teknolojilerinin bize verdiği zorlukların en başında veri depolamak, depoladığımız veriyi korumak ve bu veri üzerinde gerekli tasarrufu sağlayarak kullanıcıya sunmak geliyor. Elbette bütün bu saydıklarımı farklı teknolojileri bir arada kullanarak yapabiliyoruz. Sunucu, Firewall, Bulut Teknolojisi, HSM, LTM, LTE, OWAPS standartları vs vs.. Ancak bütün bu teknolojilerin ortak bir noktası var. Merkezi bir otoriteye veya düzene bağlı.

Bu ne demek? Yani bir sunucuya veri yüklediğinizde o sunucunun yeri, konumu ve içerisindeki veri statik olarak orada duruyor. Ancak Blockchan Teknolojisi için bu durum biraz farklı. Blockchain Teknolojisi üzerinde ilk olarak bilmeniz gereken bir kayıt defteri yani bir “Veri Tabanı” ama “Merkezi Olmayan” bir veri tabanı. Bu veritabanı çeşitli protokol ve algoritmalar ile yönetilen ve günümüzdeki kullanılan her türlü elektronik cihazı entegre edebileceğiniz bir teknolojiye sahip.

Günümüz teknolojisinde sadece bir harddisk, cd, usb veya cloud teknolojileri veri depolamak için kullanabilirken. Bu teknolojide, yazıcı, tarayıcı, buzdolabı, bilgisayar, cep telefonu ve daha birçok “İnternet’e Bağlı” cihaz kullanarak verilerimizi “Merkle Ağacı” dediğimiz bir modelde depolayabiliyoruz. Bu modelde veriler küçük parçalara ayrılarak kendi belirlemiş olduğu bir dizinde birleşir. Böylece veri bütününü oluştururlar. Bu teknik anlatımı geçerek size şunu söyleyebilirim. Blockchain teknolojisine göndermiş olduğunuz veri asla değiştirilemez yapılan bir işlemi geri döndürmeniz “Şu an için” olanaksız. İlerleyen zaman diliminde gelişmeler olabilir ve bu farklı algoritmalar ile güçlendirilebilir. Ancak merkezi bir otorite tarafından yönetilen sistemler farklı bir ad alacaktır.

Merkle Ağacı

Merkle Ağacı

2. Blockchain teknolojisinin varoluş nedeni?

Her 10 yılda bir yeni bir teknoloji ile tanışıyor ve bu teknoloji üzerinde yavaş yavaş eğitiliyoruz, Blockchain Teknolojisi de artık eski teknolojik yapıların yeterli gelmediği bir zaman diliminde ortaya çıktı. Sebebi ise hem artık veri saklamak konusunda yaşanan problemler, hem de verilerin dağıtılması, birleştirilmesi, ortak havuzların kullanımı sırasındaki zafiyetler ve bir o kadar sinir bozucu teknolojiler yüzünden ortaya çıktı. Örneğin; Swift veya SEPA işlemlerinde kullanıcılar sadece bankaları kullanması gerekiyor uluslararası ticaretlerinde. Ancak “2008 yılında Satoshi Nakamato” adında bir kişi ya da grup “Bitcoin” adında bir makale yayınladı.

ilk kez bu teknoloji “Bitcoin” üzerinde kullanıldı. farklı zafiyetler göstersede geçen 10 yıl içerisinde kendini önemli ölçüde geliştirerek dünyanın bir numaralı kripto parası oldu. Çalışma modeli ve konsepti itibariyle 2017 yılında yaşadığı büyük kazanım ile dünya gündemine oturdu ve şu anda bu teknolojiye büyük oranda ilgi duyulmasına sebep oldu. Bitcoin kişilerin bireysel olarak hareket edebilmesine olanak tanıyan ve aracıları ortadan kaldırarak işlem yapabilmesi konusunda gerekli desteği veren bir araç olarak kullanılmaya başlandı. Sonuç olarak günümüzde kayda değer bir hacim ile ve arz ile halen dünyanın bir numaralı kripto parası ve en şeffaf ödeme aracı olarak görülmekte.

3. Blockchain Teknolojisini Kullanmaya Nasıl başlarım?

Blockchain teknolojisini bir çok yazılım dilinde kullanabilirsiniz, ancak en gelişmiş olanı ve çoğunlukla kullanılan “JavaScript, C++, Python, Java ve Go” gibi geniş kitlelerin kullandığı programlama dili hakimdir. Genel olarak bu diller üzerinde daha yoğun etkileşim ve geliştirmeler sağlanır. Eğer “Javascript” diline hakimseniz bir çok yazılım altyapısında hızlı şekilde entegrasyon sağlamanız mümkün. Bir ürün geliştirmek istiyorsanız yine JavaScript temelli bir ürün geliştirmeniz durumunda daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

4. Hangi açık kaynaklı yazılımlar üzerinde çalışabiliriz?

İlk olarak kullanacağınız yazılım dilini belirlediyseniz, ikinci aşamada size en kolay işlem olanağı sağlayacak olan “Hyperledger” temeline dayanan bir çok model bulunuyor. Hyperledger, Linux ve Linux Fondation tarafından desteklenen bir açık kaynaklı yazılım altyapısına sahiptir. Hyperledger tarafında yapabileceğiniz bir çok çalışma bulunuyor. Kripto para sistemlerinin geliştirilmesinden tutunda, Blockchain altyapısı ile özel dosya yapıları ve “Akıllı Sözleşme” altyapıları ile iş modeli geliştirmeniz mümkün. Dolayısıyla size gereken tüm araçlar tek biir noktada toplanmış durumda. Hemen her altyapıya entegre edilebilir ve modifiye edilebilir olarak  kullanılan “Hyperledger” sizlere Blockchain üzerinde birçok ürünü hızlı ve kolay şekilde geliştirmenize olanak tanıyacaktır.

Hyperledger

Hyperledger

5. Kripto para altyapııları kullanılarak nasıl Fork yapılır?

Aslında Fork demek doğru mu biilemiyorum, ancak bir altyapının aynısını kullanarak farklı bir isim altında aynı sistemi kullanmak kopyalamak anlamına da gelebilir. Fork bir ayrışma modelidir kripto para sistemleri için. Çoğunlukla Fork bir geliştirici ekibinin uyuşmazlıkları olması durumunda aynı altyapıyı kullanarak bir ayrışma içerisine girip farklı bir isimde aynı yapıyı kullanıma açması ile oluşan yapıdır.

Bitcoin’e ait bir çok fork olduğu gibi diğer kripto para birimlerine bağlıda fork modelleri bulunuyor. Örneğin; her ne kadar dağıtık defter teknolojisini kullanıyor olsada “Ripple”ın dahi forku var diyebiliriz. Stellar. Temel olarak Ripple çalışma mantığı ve algoritmasına dayanır ancak Ripple’dan farklı olarak Stellar Micro payment işlemleri üzerinde kendisini geliştirmektedir.

Fork işlemi geliştiricilerin ortak kararı ile gruplara ayrılması ile oluşur, şu sıralar en çok konuşulan fork ise BCH yani Bitcoin Cash Fork bu sahte Satoshi adında bir kişinin BCH ile yaşadığı uyuşmazlıktan doğan bir Fork aynı zamanda en büyük kripto para biyasalarından biri olan Binance adlı firmanın yaşattığı bir zoraki gelişmede diyebiliriz. Gücü elinde bulundurmak isteyenler arasında çıkan güç çatışması olarak görülebilir.

Eğer bir kripto para üzerinde çalışmayı düşünüyorsanız ilk olarak yapmanız gereken bu kripto paranın hangi soruna çözüm olacağını ortaya koymanız olacaktır. Eğer ortada bir sorun var ise buna bir çözüm bulmak istiyorsanız o zaman bu tür bir çalışma içerisine girebilirsiniz. Kazanç ve zararları konusu. Türkiye’de halihazırda yapılan bazı çalışmalar var bu konuda, aynı zamanda  benimde yaptığım bir kripto para çalışması var PoW, PoS ve DPoS yöntemleri üzerinde son çalışmalarımızı yapıyoruz.

Ortaya çıkacak olan algoritma da eğer istediğimiz sonuçları elde edecek olursak yayına alacağız. Ancak bir de Amerika’da bulunan hocamız Sayın Emin Gür Sirer’in geliştirmiş olduğu bir proje daha bulunuyor. Bunu da bekliyoruz ki belki bu algoritmayı kullanabiliriz diye.

Kripto para sahibi olmak geliştirmek ve bu alanda çalışma yapmak çok güzel ancak Blockchain ilk başta söylediğim gibi kripto paradan ibaret değil bu nedenle iş dalınıza eğer “Blockchain” teknolojisi gerekiyor ise bu alanda hangi koşullarda kullanılabileceğini tespit etmeniz gerekiyor. Yani işiniz için gerçekten “Blockchain” gerekli mi öncelikle bunu araştırmanız ve buna karar vermeniz gerekir. Şayet işiniz için Blockchain Teknolojisi herhangi bir kazanım sağlamayacak ise o zaman bu çalışma üzerinde ilerlemeniz bir gereklilik değil hobiden öteye geçmeyecektir.

6. Blockchain şirketlerini diğer şirketlerden nasıl ayırabiliriz?

Blockchain üzerinde geliştirme ve iş yapan şirketlerin yanı sıra sektör içerisinde bir işi bilmese bile bildiğini iddia eden çok fazla şirket var. Bu nedenle doğru şirketi bulmak doğru işi doğru şirkete vermek konusunda ciddi sorunlar yaşandığı aşikar. Burada yapmanız gereken çok basit bir şey var. Şirketin anlattıkları yazdıkları veya söylediklerine değil, ellerinde çıkardıkları ürüne bakın. Eğer bir ürün yok ise elinde ve ilk kez bu alanda bir çalışma yapacak olursa deneme tahtası olmak yerine işi gerçekten bilen kişiler ile çalışmayı tercih edin.

Blockchain söylendiği kadar her yazılımcının yapabileceği, her programlama diline hakim olan kişinin idrak edip uygulayabiileceği bir yapı değil. Çok ciddi bir ekip ve araştırma sonucu ortaya çıkarılan birteknoloji Blockchain. Ortaya bir ürün koymamış olan bir şirketin Blockchain üzerinde çalışma yaptığını iddia etmesi, daha önce hiç ev yapmamış bir kişinin nasıl olsa tek yapılan harç tuğla ve mala kullanmak değil mi yaparım demesine benzer. Ancak o evde ne pencere, ne elektrik, ne su, nede gerçekten gerekli olan bir çok tesisat ve altyapının doğru olmaması sonucu doğabilir.

Bu olasılığı göze alarak iş yapmak deneme yanılma yöntemi ile bir işe girerek para kaybetmek anlamına gelir. Günümüzde zamanın ve paranın değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla yapacağınız harcamaların doğru şekilde yapılması hususunda dikkat etmenizi ve ortaya çıkmış bir ürün yok ise herhangi bir şekilde o firma ile devam etme kararını yıllardır çalışıyorsanız güvene bağlı olarak kabul edin. Eğer yeni bir firma ise o zaman biraz düşünmeniz gerekir diye sizi uyarmalıyım.

Allah’a ısmarladık…

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,
Geliyoo Bilişim'in Kurucusu ve Yöneticisi.

Related Article