Banner Top

Dünya’nın kripto para ile tanıştığı Blockchain (Blockzinciri) teknolojisi bir çok iş alanında hayatımızın vazgeçilmezi olmayı hedefliyor. Bir çok iş alanında Blockzinciri teknolojisi kullanılmaya başlandı. Ancak bu teknolojilerin gereksinimleri ve gereklilikleri halen bir tartışma konusu. Öyle ki; insanların fikirlerini düşündükleri anda Blokzinciri teknolojisi üzerinde bir veriye dönüştürmesi artık patent ve fikir hakları, hukuk, adalet sistemi, devlet yapılanması, gümrük ve uluşlararası ilişkiler gibi daha pek çok alanda hayatımızın vazgeçilmezi haline gelecek.

Hemen her sektörde çalışmalar sürekli olarak devam ediyor. Sağlık, Finans, Eğitim, Sanayi, Gıda Sektörü, Üretim Sektörü, İthalat ve İhracat Sektörü, Sigortacılık ve daha sayabileceğimiz pek çok alanda Blokzinciri teknolojisi kullanılıyor. Ülke sıralamaları konusunda elbette şu sıralar oldukça gerideyiz. Ülkemizde çıkan kripto para haberleri sadece kişilerin kendi çıkarları doğrultusunda elde ettiği yatırımları kullandığı yönünde. Bu nedenle ne yazılım konusunda ne de başarılı projeler konusunda bi rhaber yayınlayamıyoruz.

Sonuç odaklı olmak gerekirse Blokzinciri teknolojisi kolay yoldan para kazanma aracı değildir. Eğer Blokzinciri teknolojisini bir kolay para kazanma aracı olarak görürseniz o zaman büyük bir yanılgı içerisindesiniz demektir. Elbette Blockzinciri teknolojizi oldukça zor ve meşakkatli bir sürecin ürünü olduğu için maliyetli ve bu alanda personel bulmak oldukça zordur. bulduğunuz kişilerin ne kadar yetkin olduğunu anlamak zaman ile elde edebileceğiniz bir veri. Sizinle birlikte öğrenir ve gelişir ise buda ayrı bir soru işareti.

Blokzinciri teknolojisi konusunda edinmiş olduğum misyon. “Bilgiyi Oluşturmak, Yaymak ve Korumak” Bu aslında MIT’nin vizyonu tamamen buna odaklı çalışan bir Üniversite olma özelliğini taşıyor MIT. Peki biz neler yapıyoruz? Bir çok alanda Dünya’nın önde gelen üniversiteleri ile ilk 100’de yarışan Üniversitelerimiz var O.D.T.Ü’si gibi. Mühendislik alanları içinde İngiltere’de yapılan araştırmaya göre ilk 100’de yer alıyoruz.

Ülkemizde bilinen ve bilinmeyen bir çok alanda projeler geliştiriliyor.  Bunun yanı sıra birçok kişi bu projeler hakkında çeşitli yorumlar yapıyor. Ancak geliştirilen projelerde yabancı hayranlığımız ne yazık ki hat safada. Geçtiğimiz günlerde Bilişimciler Derneği’nin düzenlediği zirve içerisinde de bu konuya değinildi. Başarılı ve güzel bir etkinlik oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada gerçekten üzerinde durulması gereken şey neden bu kadar hayranız yabancı yazılım ve çalışmalara? Pahalı olduğu için mi? Yoksa yabancılar tarafından yapıldığı için mi? Yerli ve milli anlayışını kazandırmak için “Yerli Üretim”  logosu üretildi ve gerek yazılımlara gerekse ürünlere bu logo ile desteklenerek kişilerin yerli üretim ürünleri kullanması hedefleniyor.

Peki ürünleri Blockchain konusunda ürettik, ülkemizde kullanım için çeşitli sektörlere de entegre ettik diyelim. Gerçekten bu ürünlerin güvenliğinden emin olmak için yine yabancı kaynaklara mı güvenmek zorundayız?

 

Geliyoo Bilişim'in Kurucusu ve Yöneticisi.