Banner Top
ICO veya DAICO Çalışmalarına Yatırım Nasıl Yapılır?

ICO veya DAICO Çalışmalarına Yatırım Nasıl Yapılır?

Öncelikle dilerseniz biraz ICO ve DAICO’dan bahsedelim, kısaca bunları tanımlamak sanırım herkes için aydınlatıcı olacaktır. ICO ile DAICO arasında ismin önüne gelen kısa bir ekten daha fazla bilgi bulunuyor. Aslında şu son zamanlarda gelişen yapılar itibariyle ICO ve DAICO’da köklü değişiklilerin olması sözkonusu özellikle Ethereum 2.0 ile yeni bir yönetim sistemi başlayacak ve ICO çalışmalarıda buna göre şekillenecek. Ancak bu yazımızdaki amaç teknikten çok bireysel yatırımlarınızı nasıl güvende tutabileceğiniz ön planda olacak.

ICO nedir?

ICO (Initial Coin Offering) İlk Para Teklifi yada Arz’ı olarak kullanılabilir. Bunun anlamı aslında borsa terimlerine dayanıyor. Borsa’ya açılmadan önce televizyonlarda da izlemiş olduğunuz “Halka Arz” adında bir başlıkta bazen haberler yayınlanır. Bazı şirketlerin veya bankaların kullandığı kalıp bir terimdir Arz etmek. hani zaman zaman Arz-Talep dengesi diyede ifade ederiz bazı ürünler ve finansal argümanlar için. ICO çalışmalarında ortada bir projeniz vardır, bu projeye fon toplamak istersiniz ve projenize fon toplamak için bir araç kullanmanız gerekir. Bu yasal ortamda oldukça zor ve meşakkatli bir süreçtir ancak Kripto Para dünyasında biraz daha işler kolay. Burada öncelikli olarak ihtiyacınız olan bir soruna çözüm üreten proje ihtiyacı.

Elinizdeki projenin hangi soruna çözüm ürettiğini açıklayan bir döküman yazıyorsunuz. Bu dökümanın adı kripto para piyasasında “White Paper” bu sizin kullanıcı ile aranızdaki iletişim ve ikna etmeniz gereken kişilere sunduğunuz projenizin açıklaması olmalı. Oldukça açıklayıcı ve kesin bir dil ile ifadeler kullanırsınız ve kullanıcı fikrinize hayran kalır ve bu fikrin gelecekte ciddi bir yere sahip olacağı inancı ile yatırım yapar. Ancak durum her zaman bu kadar kolay değil. Burada yatırımcı siz olduğunuz için sizi uyarmam gereken konuların başında şnlar geliyor.

 1. Proje ne kadar kayda değer ve hayata geçirebilirliği ne kadar mümkün?
 2. Proje için oluşturulan bir prototip var mı? Eğer proje bilimsel ise proje içerisinde ilgili alanda kişiler var mı Dr. Prof. veya Uzman.
 3. Proje kapsamı sadece bölgesel mi yoksa global mi?
 4. Yatırım yapılacak miktarı nerede nasıl değerlendirebilecekleri konusunda açık kesin bilgi var mı?
 5. Ekibe ayrılan Coin miktarı hakkında detaylı anlatım ve miktarlar belirlenmiş mi?
 6. Ekip içerisindeki Coin dağılımı teklif sonrasında ne kadar süre ile bu ellerinde bulunan coinleri bozdurmayacakları konusunda nasıl bir garanti sunulmuş.
 7. Proje kapsamında destekçi Üniversite, Kurum, Kuruluş ve Yatırımcı var mı?
 8. Destekçileri ve proje denetçileri kimler bu alanda başarılı olan kişiler var mı?
 9. Ekip daha önce ICO yapmış mı veya ICO konusunda tecrübesi olan kişiler ekip içerisinde var mı?
 10. Hangi ülkeye ve bölgeye bağlı çalışmalar yürütüyorlar ve ICO çalışmasında resmi bir şirket kurulmuş mu?
 11. Escrow yani emanet için bir merkez ile anlaşmaları var mı?
 12. ICO tanıtımı için video, görsel ekip ve içerik hakkında tanıtıcı anlamlı ve detaylı bir video çekilmiş mi?
 13. Hangi alanda olursa olsun ilgili alanda başka bir proje var mı?

Yukarıda yazdıklarım sadece ICO projesi içerisinde “White Paper” yani beyaz sayfaya dikkat etmeniz gereken hususlar. Bu hususlardan bir kaç tanesi eğer yok ise ICO hakkında -1 puan ile düşünmeye başlayabilirsiniz. Gelelim ikinci kısma. Teknik donanım ve altyapı konusu.

 1. ICO çalışmasından ne kadar toplam değer, dolaşım miktarı ve ekibe ayrılmış miktar belirlenmiş ve Etherscan içerisinde yerini almış mı?
 2. Transaction çalışmaları internal olarak mı dönüyor yoksa birbirleri arasında bir gönderi hakim mi? Not: ICO çalışmalarında bunu çalışma bitene kadar göremeyebilirsiniz zaman zaman ICO çalışmalası kullanıcı taleplerine göre Total Supply oluşturabilir. Sadece yatırım yapılan değer kadar toplam değer oluşur. Bu çok sık karşılaşılan bir durum değil ancak yeni çalışmaların çoğu bu şekilde başladı. Bu nedenle bu ikinci madde ICo çalışması tamamlandıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir durum olabilir.
 3. Kaç adet Exchange sitesine eklenmiş ve bu exchange sitelerinin global değerleri nedir?
 4. ICO çalışması veya ekip hakkında olumsuz bir haber , içerik veya paylaşım var mı?
 5. ICO ekibi eleştirilere nasıl yaklaşıyor? Bunu Telegram kanaalına üye olaraak görebilirsiniz.
 6. ICO çalışması sırasında yapılan güncellemeler tatmin edici değerde mi? Mail, Sosyal Medya Paylaşımları vb.
 7. ICO çaalışmmasını Ssummit, Event, Workshop gibi çeşitli etkinliklerde duyuruyor mu?
 8. ICO çalışması hakkkında Pre-Order kısmınnda ne kadar satış gerçekleştirmiş?

Bazı kişiler 100 dolar yatırım yapıcam zaten bu kadar şeyi incelesem filozof olurdum diyebilir. Eğer sen para kaybetmeyi seviyorsan bunun için yapılabilecek bir şey yok, senin bu yazıyı okumanda anlamsız git yatır ve kaybet. Bu yazı yapacağınız her yatırrımın değerli olduğunu bilmeniz için sizlerle paylaşılmıştır. Dolayısıyla sizin gibi 1 milyon kişi 100 dolardan ne olacak dediği için şu anda bazı ICO çalışmaları Milyonlarca dolar kar edip ardından kayıplara karıştı. ICO için yatıracağınız 10 dolarında 100 dolarında aynı değere sahip olduğunu unutmamalıınız. Sizin önemsiz gördüğünüz o paralar sayesinde milyonlarca dolar toplandığını lütfen unutmayın.

Öte yandan burada yapılan paylaşımların sadece sizi korumak ve doğru yatırımlar yapmanızda yardımcı olmak için olduğunu da lütfen unutmayınız. Boşa harcadığınız her her para milli sermayemizden kayıp anlamına gelir. Birazdan size bunun hakkında da kısa bir bilgi vereceğim.

DAICO nedir?

Vitalik Buterin yani Ethereum ve ERC20 tabanlı çalışmaların mimarı olan kişi, her yapılan işlem manipülasyona açık şekilde çalışır ancak ICO ve DAICO birleşimi sayesinde bu manipülatif eylemler önemli ölçüde azalır ve yatırımcının korunması biraz daha mümkün hale gelir. DAICO (Decentralized Autonomous Initial Coin Offering) anlamına gelir . Bu anlam ifade ettiği biçimde bir birleşimin yani DAO ile ICO’nun bir bütün halinde kullanılmasına olanak tanır.

 

 

ICO ve DAICO

Yukarıda görmüş olduğunuz şemada ICO ve DAICO’nun birşeşmesi sonucu oluşacak olan temel yapı bulunmaktadır. Bu bir anlamda Hard ve Soft cap terimleri için geliştirilen bir yapı olarak görülebilir. ICO modellerinde Softcap’a ulaşamayan ICO çalışmalarının aslında ödeme yapan kişilere yatırımlarını iade etmesi gerektiği ve gerekli geçerliliği elde edemediği anlamını taşır. Burada sorun şu ne yazık ki Softcap’a ulaşamasa bile ICO’ya yatırım yapanların paralarını iade etmeyerek erişimi olan yatırımların tamamını alarak projeyi sonlandırabiliyor. Aslında DAICO bir oylama modeli diyebiliriz. Bir anlamda proje için hardcap’a ulaşamamış olsa bile elde edilen çalışma ve değerler projenin gidişatı gözönüne alınarak tamam ya da devam demek için karar verme süreci başlıyor. Bu süreçte yapılan çalışmalar kayda değer görülür ve projenin hayata geçmesi için hardcap elde edilememişse bile devam kararı alınabilir. Çoklu oylama sonucu yatırımcıların değerlendirme süreci sonucu karara bağlanarak bir sonuç elde edilir ve buda yatırımcıyı bir anlamda güvende turarak mevduatını geri almasına olanak tanır.

Yukarıda belirttiğim küçük bir örnek bu nedenle kapsamlı olarak DAICO çalışması hakkında daha sonra açıklayıcı bilgiler vermee çalışacağım.

Biraz önce yukarıda belirtmiş olduğum her yatırdığınız paranın milli sermayeden bir kayıp olabileceğini söylediğimi hatırlıyorsunuz. Şimdi size biraz konuyu açayım. Milli Sermaye dediğimiz her türlü kayıp madeni para veya kağıt paradır. Burada kaybettiğiniz 1 kuruş da aynı 10 TL’de aynı değeri taşır. Kısa bir örnek vererek size bunu biraz daha anlaşılır hale getireyim. Günlük hayatımızda belli nedenlerden ötürü kaybettiğimiz, sokaklara attığımız, çeşitli sebeplerle çeşitli noktalara düşürdüğümüz madeni paralar veya annemizin, eşimizin çamaşırlarımızı yıkarken çeplerine bakmayı unutarak makineye attığı pantolonlarımızın cebinde güzelce yıkanan ve çıktığında kullanılmaz halde olan 5-10 TL veya daha fazlası hep milli sermayeden kayıp anlamına gelir.

Ülkemizde ortalama bir kişi 1 yıl içerisinde yani 365 gün içerisinde 1 TL ile 100 TL arasında değişen para kayıplarına sebep oluyor. Gerek madeni paraları kaybederek gerek çeşitli sebeplerden ötürü kağıt paraları. 82 Milyonluk bir ülkede 50 milyon insanın ortalama 10 TL kaybettiğini düşündüğünüz zaman 500,000,000.00 TL kayıp para ortaya çıkmaktadır. Bu sadece küçük bir örnek bu rakam çok daha fazla olabilir. Şimdi; 82 milyonluk bir ülkede sadece 3 Milyon kişinin ICO çalışmalarına yatırım yaptığını varsayalım. Bu yatırımların da ortalama 100 Dolar olduğunu kabul edelim. Ve bu ICO çalışmalarının da %80’inin boş çıktığını biliyoruz yatırılan paranın %80’i kayıp olarak görelim. 300,000,000.00 Dolar’ın %80’i 240,000,000.00 Dolardır bu rakamın Türk Lirası karşılığı yaklaşık olarak 1.200,000,000.00 TL’dir. siz burada ülke sermayesine ve milli sermayeye işte bu kadar zarar verilmesine destek oldunuz anlamına gelir. Benim 100 dolarım mı bunun yaptı diye bir düşünün. Buna benzer daha nice kayıplar yaşıyor ve gereksiz ülke sermayesine zarar veriyoruz. Bu sadece 1 yılda oluşan zarar. Bunu yıllara yaydığımızda ve yatırım miktarları 100 dolardan daha fazla olduğunda oluşacak olan kayıpları bir düşünün lütfen o nedenle bir şeye yatırım yapmadan önce çok ama çok iyi analiz edin, inceleyin ve araştırın. Milli Sermayeye zarar verdiğinizi unutmadan hareket edin.

Allah’a ısmarladık.

Tags: , , , , , ,
Geliyoo Bilişim'in Kurucusu ve Yöneticisi.

Related Article