Banner Top
Taşınabilir Teknolojiler ve Biz

Taşınabilir Teknolojiler ve Biz

Günümüz de hızla ilerleyen teknolojinin yaşamımızda yeri ve önemi gün geçtikçe artmakta ve değer kazanmaktadır. İnsanlar teknoloji sayesin de günlük hayatta yaptığı işlemleri hızlı ve güvenilir olması, aynı zaman da istenildiği her nokta dan kolay bir şekil de erişim sağlayabilme ihtiyacı taşınabilir teknolojiler fikrini doğurmuştur.  Taşınabilen Teknoloji denildiğinde, ilk bakışta insanların akılına gelen  cebe sığabilecek ve ele alındı­ğında farklı bir çok uygulamayı gerçekleştirmesi beklenen, akıllı bilgisayar sistemleri olarak düşünülüp bu doğrultu da kurgulanıp tasarlanmıştır.

Günümüz teknolojisin de tasarlanan bu akıllı cihazlar sayesin de, ihtiyaç halinde yazarak veya konuşarak bilgiyi paylaşabilme , İnternet’e erişim, fotoğraf makinesi, kamera vb. günlük etkinlikleri düzenleme aracı olmak ile birlikte aynı zaman da ofis işlerimizi yönetebileceğimiz e-postalarımızı okuyabileceğimiz  bir sistem olarak da kullanılabilmektedir. Bu belirttiğim sistemlere daha bir çok uygulama, gelişen ve  değişen teknoloji sayesinde dahil edilebilir. Taşınabilirlik demek hepimizin bildiği gibi teorik olarak, mobil olmak kablolardan bağımsız olmak demektir. Bunun ile birlikte  aynı anda tüm ileti­şim ve çalışma ihtiyaçlarımızın  bir ofise veya farklı çalışma alanlarına  bağlı kalmadan , ihti­yaç duyulduğunda  lokasyon fark etmeksizin nerede olursak olalım, bizim bilgiye güvenli ve hızlı erişimimizi sağlayabilmektedir. Ve  aynı zaman da farklılık gösteren  teknolojik ihtiyaçlarımızın mobil olarak karşılanabilmesi esnekliği anlamına da gelmektedir.

İnsanların ister  mesleki yaşamların da  olsun, isterse günlük yaşamın diğer alanlarında, taşınabilir teknolojilerden faydalanması fikri ve imkanı hızlı, güvenilir, üretken ve bilinçli bir şekil de teknolojiyi kullanabilmeyi , baz alarak desteklemektedir. Diğer yandan, yapılan işlerin güvenli daha etkili, verimli ve etkileyici  olmasını sağlayarak, bireylerin kişiler ve de toplum ile olan paylaşımlarına ve iş birliği olanaklarınada olumlu faydalar sağlamaktadır. Taşınabilir teknolojiler uzun bir süredir, biz kullanıcılar için  farklı veri ve uygulamalara gerek­sinim duyduğumuz her an ve her noktadan ulaşabilme kolaylığı da sunmaktadır.

Böylece biz teknoloji kullanıcıları olarak , karşılaştığımız sorunları çözebilmek için gerekli olan veriye ve araçlara hemen her noktadan ulaşabilmekteyiz. Bunun sonucunda bizler kullanıcı olarak  bu akıllı teknolojilere, uyum sağlayabilmek ile birlikte etkin olarak da kullanabilmekteyiz. Cep telefonu, Tablet, Notebook,3D Vr Box, Akıllı Saatler  ve benzeri bir çok taşınabilir teknolojiler günlük yaşantımızı şüphesiz daha hızlı, daha rahat ve esnek hâle getirmektedir. Taşınabilir teknolojiler bu etkileriyle ve artan rolleriyle hemen hemen hepimizin hayatın­da vazgeçilmez bir etken olmaktadır. Fakat şu gerçeği de unutmamak gerekir, her ne kadar akıllı taşınabilen teknolojiler günlük hayatımızı kolaylaştırsada  aslında  mobile  teknolojiler kullanıcılar için etkili iletişimi  doğurarak her konuda ve alanda  paylaşma alışkanlıklarını desteklediğin den , kişiler akıllı telefonlara, tabletlere ve diğer bilgisayar sistemlerine bağımlı kalmaktadır.

Bu neden ile bu teknolojileri, bilinçli ve kontrollü  kullandığımızda teknolojik anlamda bireylerin ve toplumun gelişimine  fayda sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Tags:
Bilişimciler | bilisimdernegi.org Member of Board - CIO & Mobit Bilişim A.Ş / CASIO / TURKEY / IT MANAGER

Related Article

No Related Article