Banner Top
Türkiye’de Blockchain Akademik Çalışmaları Hakkında

Türkiye’de Blockchain Akademik Çalışmaları Hakkında

Türkiye’nin Blockchain alanında yapmış olduğu bir çok çalışma bulunuyor. Çeşitli üniversitelerin kendi bünyelerinde açmış oldukları derslerde buna dahil. hemen her alanda olduğu gibi blockchain içinde çalışmalar yapılıyor. Ülkemizin önemli kurumlarından TÜBİTAK BİLGEM‘e bağlı bir Blockchain laboratuvarı bulunuyor. Ayrıca Whatsapp üzerinde bu grubun faaliyetleri aktif olarak devam ediyor.  Blockchain bir yaşam biçimi olarak hayatımızın bir parçası olmadan önce biz adımlarımızı atmalıyız. Türkiye’de bulunan önemli şirketlerin Blockchain alanında çalışmalar başlatması gerekiyor.

Sektörün bir çok şirketi halihazırda bu çalışmaları uzaktan izlesede bir çoğu da aktif olarak çalışmaların içerisinde yer almayı seçiyor. Örneğin; BİLGEM’in hem kendi bünyesinde geliştirdiği çalışmalar hem de çeşitli üniversitelerin çalışmaları ile ülkemizde Blockchain ciddi şekilde ele alınıyor. Ancak eksikliklerimiz yok değil. Birinci eksiğimiz nitelikli personel ve profesyonel bir mimari yapı oluşturma konusundaki yeterince başarılı değiliz.

Nelere İhtiyacımız var?

Daha fazla akademik makale yazarak bu açıklarımızı kapatarak hem öğrencilerimizin, hem öğretmenlerimizin bu makalelerden faydalanarak kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmalıyız. Halihazırda yayınlamış olduğum bir çok makale bulunuyor aynı zamanda kitap ve içeriklerde var. Ancak daha fazla çoğaltmalıyız. Daha çok kişiye ulaşmalı ve bu teknolojinin kripto para olmadığını sadece bundan ibaret olmadığını anlatmalıyız. Sonuç olarak elde edeceğimiz başarılar üzerinden gelecek kuşakların daha büyük başarılara imza atmalarını sağlayabiliriz.

Hangi Sektörlerde kullanılabilir?

Sadece bir takım sektörleri benimseyen ve sadece o sektörlerde kullanılabilir ya da sadece finans için tasarlanmış bir yapı değildir. Gerçek anlamda yıkıcı bir teknoloji olarak hayatımızın bir parçası haline gelecek olan bu teknoloji ile daha fazla yakından tanışmalıyız. Onu kullanmaktan korkmamalı ve kesinlikle araştırmalıyız. Bitcoin‘e balon denildiği dönemlerde, bu teknolojinin hiç bir anlam ifade etmiyor denildiği zamanlarda, bu teknoloji için yıllarımı verdim inanın bana bu teknoloji internetin keşfinden sonra hayatımıza giren en büyük teknolojik devrim. Bu süreç içerisinde şu anda bu teknoloji hakkında binlerce makale okudum ve teknoloji üzerinde bir çok ürün geliştirdim. Blockchain temeli ve teknolojisini öğrendikçe daha fazla öğrenmek ve araştırmak için kolları sıvadım. Halen öğreniyor ve araştırıyorum. yeni çalışmalar ve yeni ürünleri test ediyorum. hayatımızın hangi alanlarında daha başarılı kullanım potansiyelleri oluşturabiliriz bunları bulmaya çalışıyorum.

Güvenlik konusunda ise artık korkmamız gerekmeyen bir güvenlik altyapısı oluşacak, bir verinin hacklenmesinin mümkün olmayacağı, bir saldırının gerçekleşmesinin mümkün olmayacağı ve geleceği şekillendiren bir teknolojinin yeniden doğduğunu göreceğiz.

Hakan ATABAŞ

Allah’a ısmarladık…

Tags: , , , , , , , ,
Geliyoo Bilişim'in Kurucusu ve Yöneticisi.

Related Article