Banner Top
Yapay Zekanın Sırları

Nedir Bu Yapay Zeka ?

Yapay Zeka kaba tabiriyle, bir elektronik aygıtın veya bir robotun çeşitli görev ve faaliyetleri zeki canlılara benzer bir şekilde yerine getirmesidir.  Bu şekilde makineleri insanlara biraz daha yakınlaştırabiliyoruz. Çünkü makinelere yüklenen misyon daha çok insanların gerçekleştirdiği görevlerdir.

 

Yapay Zekanın Tarihi Gelişimi

İlk olarak 1308 yılında Katalan şair ve teolog Ramon Llull The Ultimate General Art kitabında yapay zekayı kavramlaştırmıştır. Burada bilgilerin kombinasyonlarından oluşan yeni bilgi türü olarak tanımlamış olup bugünkü dünyaya bir pencere açmıştır.

 

İlerleyen tarihlerde çokta yabancı olmadığımız Jonathon Swift in yayınladığı Güliverin Gezileri kitabında yapay zekayı çağrıştıran “Pratik ve mekanik operasyonlar ile spekülatif bilgiyi geliştirmesi için bir projeydi” diyerek motor mantığını anlatmış

 

Yakın zamanda ise Nikola Tesla, yaptığı bir gösteride dünyanın ilk radyo dalgalarıyla çalışan gemisini tanıttı. Tesla çalışma sistemini anlatırken “Ödünç alınmış bilinç” olarak tanımladığı, radyo sinyalleriyle gemi yönetimi belki bugün bile tam olarak hayata geçirilememiş bir teknoloji olarak kaldı. Belki de Tesla ölmeseydi(öldürülmeseydi) çok farklı teknolojiler ortaya çıkabilirdi.

 

Günümüzde Yapay Zeka

Belki de yapay zekayı gündeme almamızı sağlayan en önemli gelişme Apple firmasının geliştirdiği “Siri”nin daha akıllı ve popüler hale gelmesiydi. Siri anlama, cevap verme ve sorgulama konusunda ne kadar gelişmiş olsa da, konuşmalar makine dili olduğu için duyguları yansıtamıyor. Bununla ilgili Apple firmasının çalışmaları devam ediyor ileride bir sürprizde görebiliriz.

 

Facebook şirketi de yapay zeka konusunda geride değil tabi ki, facebook un yüz tanıma teknolojisi insan zekasının da üstüne çıktığı bazı kaynaklarda yer alıyor. Tanımada doğruluk oranı %98 in üzerinde.

Facebook şirketi yakın zamanda üzerinde çalıştığı robotların yazılımsal bir hatadan kaynaklı olarak kendi aralarında yeni bir dil geliştirdiğini ve bu sayede kendi aralarında anlaşma sağladığını belirtti. Açıklamanın devamında bunun endişe verici olduğunu belirterek projenin durdurulduğunu açıkladılar. Belki de Platonun idealarında belirttiği gibi insanlar robotları üretmeye başlayacaklar. Belli bir süre sonra robotlar robot üretmeye başlayacak, ancak üretim sırasında bir hata meydana gelecek ve robotlar kendini yönetmeye ve insanları ele geçirmeye başlayacaklar. Umarız bu sadece bir idea olarak kalır 🙂

Yapay zekanın gelişimi sanayi ve üretim alanında da büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Özellikle  Endüstri 4.0 da yapay zekayla bağlantılı olarak gelişmektedir. Karanlık fabrika diye tabir ettiğimiz Endüstri 4.0 ile fabrikalarda insanlar değil robotlar ve makineler bulunacak üretim vb. işlemleri de yerine getirecekler.

 

Yapay zekanın gelişiminde ülkemizde de adımlar atılmaktadır ancak atılan bu adımla bireysel olduğu için yetersiz kalmaktadır. Hükümetin yeni hayata geçireceği politika ile 2019 da Yapay Zeka Bakanlığının kurulacağı belirtilmişti. Bakanlık kurulup reel ilerleme sağlanırsa devletimizin savunma sanayi, üretim ve bunun dışındaki tüm alanlarda ilerleme sağlanabilir.

Tags: , ,
Jiber Gurup Da Bilgi İşlem Müdürü

Related Article