Banner Top
Zamanda Yolculuk Artık Mümkün!

Zamanda yolculuk dendiğinde akla ilk olarak Robert Zemeckis’in yönetmenlik, Bob Gale’ın yardımcı senaristlik, Steven Spielberg’in yürütücü yapımcılık yaptığı, baş rolleri Michael J. Fox ve Christopher Lloyd’un üstlendiği, 1985 yapımı bilim-kurgu, macera ve komedi türündeki geleceğe dönüş filmi gelir. 1987 yılında Türkiye’de gösterime giren bu bilim kurgu filmi oldukça beğeni toplamış ve ilgi görmüştür. Filmde doktor; geliştirdiği #teknoloji ile olağanüstü yeteneklere sahip bir araç üretir ve bu araç ile zamanda yolculuk yapar…

Peki beyaz perdenin arkasında gerçek yaşantımızda zamanda yolculuk mümkün müdür?

Yanıtı makalemizin devamında gizli. 🙂

Hemen hemen herkes tarafından bilinen tarihöncesi yapıtları gözlerimizde canlandıralım. Benim aklıma ilk olarak Mısır Piramitleri geldi. Devasa boyuttaki yapılar. Yine bu devasa boyuttaki yapıları oluşturan oldukça ağır ancak ustalıkla şekillendirilmiş taşlar…

Biraz daha günümüze doğru ilerleyelim. Roma dönemlerinden kalma antik kentleri canlandıralım bu defa. Oldukça büyük arenalar, yapıtlar, evler… profesyonel bir şekillendirilmiş ve yaşanan onlarca doğa olaylarına rağmen günümüze kadar ayakta kalabilmişlerdir.

Madem ki geçmişe gittik, Osmanlı tarihini değinmeden geri gelmeyelim. Mimar Sinan’a ait yüzyıllardır ayakta duran eserlerini düşünelim. Pek çoğunu hala ziyaret edebiliyoruz.

Geçmişte çok fazla kalmayalım derim. Asıl zamanda yolculuk geleceğe yönelik.

19. ve 21.arasını koyalım bu kez rafa. Aslında zamanda yolculuğun en çok yaşandığı dönemdir. İlk başlarda birkaç saat ileriye gidile biliniyorken 21.yüzyıla doğru yaklaştığımızda birkaç ay ileri gidip binlerce yıl geriye bakabilmek mümkün olmuştur.

Nasıl mı? Cevabı oldukça basit. #Teknoloji ile…

Teknolojinin gelişmesi ile binlerce yıl öncesindeki kalıntılar tespit edilmiş ve bu kalıntıların yaşları hesaplanmıştır.

Yine teknoloji sayesinde üstün yetenekli teleskoplar üretilmiş ve yüzyıllar önce gerçekleşen ancak aramızdaki mesafe nedeniyle gezegenimizden günümüzde görüntülenen diğer gezegen ve uzay elementleri üzerindeki gelişmeler zamanda yolculuğun en kıymetli örnekleridir.

Biraz da hali hazırdaki yaşantımızdan örnekler verelim.

1.Dünya Savaşının bitiminden tam 100 yıl geçti. Peki bundan 100 yıl önce dünyanın bir ucundan diğer ucuna gitmek aylar sürerken şimdilerde üretilen roketler sayesinde bu süreleri saatler ile tabir edebiliyoruz. Bu gelişme aylar sonrasına birkaç saatte gidebilmemiz anlamına gelmez mi?

Mars gezegenine gönderilen keşif robotları ilk gönderilenlere kıyasen %80 daha kısa sürede Mars’a varmaktadır. Yine aynı mantıkla zamanda %80 sonrasına daha erken gidilmiş olmaz mı?

Onlarca işçinin tarlada haftalarca çalışarak yaptığı işi üretilen motorlu taşıtlar sayesinde birkaç saatte yapılması bizleri birkaç hafta öncesine birkaç saatte götürmez mi?

Bir haberin ülkenin tamamına yayılması aylarca sürerken televizyonlar/radyolar sayesinde saniyeler sürmesi sizce zamanda yolculuk değil midir?

Bu konuda milyonlarca örnek verebiliriz.  #Teknoloji ne kadar çok gelişir ise bizlerin zaman yolculuğu yetkinliği o kadar artacaktır. Bu gelişimi sağlamak ise bizlerin parmaklarının ucundadır. Önemli olan; bu süreci takip edebilmek ve farkına varabilmektir. Teknolojinin gelişmesini beklemeyip, bizzat kendimizce geliştire bilmektir.

Bir sonraki makalemde görüşmez üzere;

Saygılarımla,

Emre Albayrak

Tags: , ,
Ctech Bilişim Teknolojileri A.Ş. Bilgi Teknolojileri Yöneticisi

Related Article