Banner Top
Tatile çıkacaklar için siber güvenlik ipuçları

Tatile çıkacaklar için siber güvenlik ipuçları

Hemen hemen hepimiz içinde bulunduğumuz yaz aylarında ailelerimiz ile birlikte tatil hazırlıkları yapıp gerek yurt içi gerekse yurt dışı tatiline çıkıyoruz. Peki hazırlıklarımız arasında siber güvenliğe karşı neler biliyoruz? Sürekli olarak siber suç, hack veya güvenlik tehditleri hakkında yazılar görüyor kimi zaman yazıyı okumadan kapatıyor ya da okuyup işimize devam ediyoruz. Seyahat ederken, erişmekte olduğunuz ağın güvenli olup olmadığına dikkat etmeden bir e-posta göndermek, e-posta ile gelen link ve içeriklere dikkatsizce tıklamak veya en son fotoğrafımızı paylaşmakla daha fazla ilgileniyoruz. Okuduğumuz makalelerde mağdurlar gibi kendimizi bulana kadar böyle devam ediyor. Bir an için başımıza geldiğine inanamıyoruz, makaleler gerçek hikayelerden çok bir uyarıcı değil miydi? Hayır. Ne yazık ki değildi.

Hedef sadece bilgisayarlarımız değil. Aksine, son yıllarda mobil cihazlar siber suçluların en sevdiği hedef haline geldi. Cep telefonlarımız hem kişisel hem de işle ilgili olarak hassas veriler ile yüklü. Bu yüzden saldırıya uğramak daha fazla risk haline geldi. Hayalinizdeki tatilin bir kabusa dönüşmesine izin vermemek için ve siber suçun kurbanı olmamak için bu yaz tatile çıkmadan ve tatildeyken aşağıdaki ipuçlarını aklımızda bulunduralım.

 • Tatil planı yaparken ve araştırırken düşük maliyetli bir tatil için teklif alırsanız ayrıntılı bilgi isteyin ve tüm detayları yazılı olarak alın. Tüm dolandırıcılıklar da olduğu gibi, bir teklif gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyle olduğu akılda tutulması gereken iyi bir kuraldır.
 • Dolandırılmadığınızdan emin olmak için tüm otel ya da özel mülkler için rezervasyonunuzu güvenli bir ödeme portalına sahip saygın bir seyahat web sitesi aracılığıyla yapın, otelin ya da tesisin Google Haritalar gibi bir harita hizmetinde varlığını doğrulayın. Eğer var ise daha önce burayı ziyaret etmiş kişilerin yorumlarını ve tesisin derecelendirmesini dikkate alarak karşılaştırın.
 • Tatil masrafları için ödeme yaparken, kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın sanal kartını ve 3D Secure sistemini destekliyorsa ödeme sayfasında 3D Secure seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Özellikle yurt dışına seyahat ediyorsanız, kimliğinizi koruma konusunda dikkatli olun. Çantanızın veya cüzdanınızın kaybolması veya çalınması durumunda ehliyetinizin veya pasaportunuzun, kredi kartlarının ve banka kartlarının ve sigorta kartlarının kopyalarını alın. Herhangi bir kayıp veya hırsızlığı derhal bildirin.
 • Sosyal medyada neler paylaştığınıza dikkat edin, yalnızca tatil ayrıntılarını arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmadığınızı, yabancıların evinizin boş olduğunu bilmelerine izin verdiğinizi unutmayın. Konumunuzun her fotoğrafla veya postayla etiketlenmemiş olduğundan emin olmak için sosyal medya hesaplarınızda ki varsayılan ayarları kontrol edin ve telefonunuzun ayarlarında konum hizmetlerini kapalı olduğundan emin olun.
 • Eğer yok ise tatile çıkmadan mobil cihazınızı güçlü bir parola ile kilitleyin veya biyometrik koruma kullanın. Ek olarak sim kart koruması için mutlaka açılışta PIN korumasını güçlü bir şifre ile etkinleştirin. Telefonumu Bul ve uzaktan silme özelliğinin açık olduğundan emin olun.
 • Mobil cihaz yazılımlarınızı her zaman güncel tutun. Çünkü yazılımlar için her çıkan yama ve güncellemenin güvenlik hataları ve düzeltmeler için yapıldığını unutmayın.
 • Mobil uygulamalardaki ilk öneri ise artık kullanmadığınız eski uygulamaların silinmesi yönünde olacaktır. Çünkü uygulamalar hakkınızdaki bir çok veriyi depolarlar ve farkında olmadan konumunuzu izleyebilir. Yeni uygulamalar indirmek üzereyken, sizden önce kullanıcılardan gelen derecelendirmeleri ve yorumları gözden geçirin. Gelişigüzel uygulama indirmeyin.
 • Tarayıcıları mızın bizim için otomatik form doldurmalarının uygunluğu konusunda hepimiz hemfikir olsak da, bu aslında telefonunuzu çalan kişiler veya hackerlar için işleri kolaylaştırıyor. Bu sebepten Çerezleri otomatik olarak kapalı tutun.
 • Eşleşen cihazlar için Bluetooth’u devre dışı bırakın. Bataryanızı boşaltmanın yanı sıra, Bluetooth, cep telefonunuza kolayca giriş yapabilmek için bu teknolojiyi kolayca kullanabilen bilgisayar korsanlarının açık bir kapısıdır. Kullanmıyorsanız kapalı tutun ya da cihazınızı başkalarına görünmez hale getirin.
 • Ortak paylaşılan bilgisayarları kullanmaktan kaçının. Saygın otellerin merkezlerinde bile, bilgisayarlar kötü amaçlı yazılımlarla yüklü olabilir. Birisi her tuşa basışınızı kaydediyor olabilir, şifrelerinizi ve diğer hassas bilgilerinizi çalabilir.
 • Zorda kalmadıkça mobil cihazınızı ortak bilgisayarlarda veya şarj istasyonlarında şarj etmekten kaçının. Her zaman Elektrik prizine bağlı şarj edin.
 • Son olarak bilmediğiniz bir ağa giriş yaparken dikkatli olun. Oteller, Hava alanları, Restoranlar ve Cafe gibi vb. Wi-Fi ağlarını kullanırken, bir miktar koruma sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. Bir kullanıcı adı ve şifre gerektirmeli ve daha az güvenli olan WEP yerine WPA2 şifrelemesi kullanmalıdır. (Windows’ta, hangi şifrelemeyi kullandığını görmek için farenizi ağ adının üzerine getirin; Apple ve Android cihazlarda “ağ tercihlerine” bakın.) Mümkünse Wi-Fi’ yi kullanmıyorsanız kapalı tutun. En güvenli İnternet’in kendi mobil veri bağlantınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca, cihazınız ile VPN sağlayıcısının şebekesi arasında şifreli bir bağlantı oluşturmak için VPN kullanabilirsiniz.

Unutmayın: İş yerinde, evde ve seyahatte siber risklerle her zaman karşılaşabiliriz.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Article